Jen dárk a ívl?

18. listopadu 2009 v 19:10 | Ghost (Cady) & Enemy |  Gothic
Ahojte, lásky. Rozčiluju se tady, jak je jistá osoba velice chytrá a jak se snaží lidem předat jisté životní poselství (nejmenuju nikoho konkrétně, mám sám k oné osobě jakýsi respekt) a přitom rozepisujeme tohle. Zařekl jsem se, že o každém životním stylu tu bude aspoň jeden jedinej článek a o mě nejblížším, tedy o gothice, tu není takřka nic. To by se mělo napravit. Už se těším na konfrontaci s .......... (ha, hádejte s kým!) a taky s některými intelektuály, kteří samozřejmě toho vědí víc, než já. Tak tedy, do toho.Jojo, to jsou ty černý satanisti, co si v tichu svýho pokojíčku pižlají žíly, kreslí obrácený pentagramy a kříže, používají černou magii a všechny by nejradši povraždili. Jo a jsou to taky ti s těma bledýma xichtama a též utkvělou představou toho, že jsou upíři. Milují krev a násilí. Hhh...

Tak jsme si na začátek trošku zavtipkovali a můžeme dál, ne?

Gothic má spoustu podob...... od oldschool goths, tzv. batcave...

... přes cyber goths...

... k lolitkám...

..."Viktoriánům"


... až k námi velice milovaným pozérům... ehm...

Poslední skupině můžeme poděkovat, neboť díky pár dětičkám, které to trošku hůř pochopili, je
vnímaní společnosti k tomuhle stylu takový, jaký je.

Gothic je především hudební subkultura, její odnože se můžou lišit, stejně jako její příslušníci. Ale styly nejsou jen o hudbě, hudba styl jaksi vyjadřuje, ztvárňuje myšlenky, city a postoje. Pokud můžu - konkrétně tahle hudba je rozmanitá, může zahrnovat prvky punku, rocku, metalu, elektroniky, klasiky i středověkých rytmů. Ke stylu samozřejmě patří i určitý druh oblečení, líčení a stylingu, kterým se chtějí odlišit od zbytku společnosti. Ale to pořád není všechno.

Oni gothici nejsou tak dárk a ívl, jak si spousta lidí myslí. Poslední dobou ale bohužel narážím na samý pozérský blogísky. Všude spousta krve a zla. Je mi to jasný, pozorovatelé nemají žádný spolehlivější zdroj a začnou se řídit tím, co kde vidí. Tak, jak si to vysvětlily malý děcka, který tmu nerozumí. No jo, ještě z nás mají srandu, abych nezapomněl...

Jednu věc ale nechápu. Jednu dobu jsem si psal se slečnou, která brala tenhle styl jako styl svého života, hudby a oblečení, život dle pravidel. Cokoliv, co se vymykalo, zavrhovala. Proto odsoudila i mě za to, že tomuhle stylu dělám ostudu tím, že neposlouchám ty správné kapely nebo že dávám některým tydýtům najevo, že my opravdu jsme ti, kteří si ve tmě v tý největší depresi párají žíly. Dovolte mi, abych se zasmál.

Deprese není znak životního stylu. Je to jen znak určitýho momentálního duševního rozpoložení. Řeknu vám to takhle - kdysi jsem měl opravdu psychický problémy a řešil jsem to cestou bolesti. Ale snažím se, aby to bylo zase v pořádku. Nikdy nezáleželo na tom, co jsem nosil na sobě, vždycky šlo jen o duši. Ta zůstala stejná.

Ano, styl je o individualitě a každý člověk je jiný. Nevidím důvod, proč by si vyznavač nějakého stylu nemohl poslouchat i jinou muziku mimo tenhle styl. Jsem člověk, co se jen velmi nerad nechává omezovat pravidly a řídí se heslem, že pravidla jsou stvořena k tomu, aby je někdo porušoval. Nic nemůže být přesně nalajnováno, jen tak potlačujete sami sebe a to pak není dobrý.

Ale když už jsme u té hudby... Doporučuju Sopor Aeternus & Ensemble of shadows. Depresivní a uklidňující zároveň. (můžete též zkusit zadat "Anna Varney Cantodea"... aneb zástupkyně toho projektu)


Kdysi jsem byl nalákán ještě na jednu věc...


Ptali se mě, k čemu to vlastně je, tenhle styl? Ty pochmurný sr...., který se všude objevujou. Víte, jde o objevování krásy tam, kde by jí nikde nikdo nehledal. Romantika a ticho někde jinde, tam, kde byste jí možná nečekali. V životě není jen to dobrý. To ale neznamená neustálý utápění se ve smutku a nadávání na to, jak je ten svět hroooozně zlej. Má svoje krásy a pozitiva, z nichž se taky goths dokáží radovat. Jsme proGerarda jen lidi!

Neustálý myšlení na smrt? Ano, je to součást života, ale je to jen něco, co předchází další etapě bytí. Je to moje víra, nikomu to nevnucuju. Záliba v nadpřirozenu se samozřejmě může objevit, ale nic se nemá přehánět.

Uvědomte si, že nejsme nikdo horší než vy. Napadlo vás někdy soudit lidi podle toho, co nosí v sobě a ne na sobě? Co vás tak štve na tom, že jsou někteří lidi jiní? Proč jsme vlastně zlí?

Ne, gothici opravdu nechtějí nikoho vraždit, jen další domněnka, co se týče fascinace smrtí. Nic není úplně černý ani bílý. Nemůžete soudit člověka jen podle povrchních hodnot a kopnout ho někam jen proto, že má na věci jiný názor než vy. Odjakživa se lidé báli nepoznaného, to naprosto chápu. Ale tma není zlá. A urážky bych si vyprosil.


Ne, nejsme upíři ani satanisti s chorobnou zálibou v krvi ani nejsme násilníci a vrazi. Všechno se to nabalilo na tu povídačku o tom, jak jsme hrozně zlí. Já osobně nejsem tak arogantní, abych si myslel, že jsme jediný inteligentní bytosti na Zemi a nic mezi nebem a zemí není. Mám svou víru a ta je nezávislá na stylu. Gothic nekáže náboženství, krev ani oběti, opět to záleží individuálně na člověku. Není důvod se bát. To jen některých.

Vřelé díky pozérům za spoustu polopravd a omylů ohledně tohohle stylu. Vysvětlování je opravdu velice zdlouhavé.

(Nebudu sem plést to, jak jsem mrtvolně bledej a jak mě krev fascinuje, jinak budu opět za psychouše, což možná jsem. Jo a taky za děcko hrající si na upíra. Bacha, abych vás nekousnul.)

Proč nemůže být tma krásná? Pokusili jste se to někdy vnímat z vlastního pohledu? Bojíte se, co by mohlo být v ní? Já osobně přijímám svět se vším, co k němu patří a nebojím se toho. Tma mě hřeje, stejně jako světlo. I když světlo moc rád nemám... Jak se to říká? Tma je jen nezrozené světlo. A světla se nebojíte? Život je třeba brát tak, jak je, se vším, co k tomu patří. Proto bysme se neměli dívat na svět jen jako na pozitivní a negativní. I když lidi víc štve, když se na světlo vytáhne něco negativního, podlomí to jeho přesvědčení o dokonalým světě. Tady taky nejspíš bude problém.

A dále...

Taky... Nesnažte se být něčím, čím nejste. Pochopit myšlenku stylu, dostat se do něj a cítit se v něm dobře je mnohem důležitější než se cpát někam, kde se necítíte tak úplně fajn. Nebo... Než se rozhodnete "odlišit" od většiny, zjistěte si dostatek informací ze spolehlivých zdrojů. Nic není víc směšný než pozér, co ani neví, co jeho styl znamená. A nic není víc uklidňující, než procházka po hřbitově nebo zříceninách. Dá se tam perfektně relaxovat a rozjímat.

Ono totiž není všechno, když si přepudrujete xicht nabílo, obarvíte vlasy načerno a zahalíte se do rádobysmutku. Je to především o dobrým pocitu a... Nedělání ze sebe blbce a pochopení myšlenky. Pokud se vám líbí, pak je to v pořádku. Nedělejte to jen tak, abyste někam zapadli, to nikam nevede. Pokud je něco váš styl, předpokládá se, že se vám v tom líbí a že o tom něco víte. Ne jen vymyšleniny z klasických rádoby gothic blogísků.

Tedy, gothici nejsou jen ti depkaři, ale i lidi, co se umí smát (i černý humor je humor :-)) a jdou proti proudu společnosti. Opravdu JEN LIDI. Nic odpudivýho, zlýho ani zvrácenýho. Snažte se pochopit, že ne všichni jsme stejní a to je na světě to nejkrásnější. :-) Každý vnímá svět jinak a když mu budete rvát svoje přesvědčení, většinou se na vás vykašle a bude si myslet svoje. Tady se opravdu urážkama nic řešt nedá.

Děkuju za doplnění některých odstavců od Cad, opravdu mi tam něco chybělo, za což se omlouvám. Má na tom velký podíl. :-)
Mějte se temníčka, zase někdy...


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Euphoric-Endeavor Euphoric-Endeavor | Web | 18. listopadu 2009 v 19:30 | Reagovat

moc krásně napsáno, temníčka moje nejdražší.. :-) mluví mi to z duše a jsem velice rozhořčena tím, co jsem vážně nechtěně spatřila.. rádoby dááárk a íííívl jedinci by měli taky začít myslet a ne jen brát věci z povrchní stránky.. vidí něco černýho a už je to goth.. vidí, že gothici chodí v černý a rudý, tak se oblečou do černý a rudý.. vidí, že si malujou oči, tak si namalujou oči.. kdyby goth nedejGee měli v nějaký "pravidlech" nosit růžový hadry s kytičkama, tak to na sebe narvou.. včera jsem se tomu smála.. ale ono to je k pláči.. myslím, že se můžu považovat za goth.. a proč? protože se tak cítím.. a za tím si stojím.. a proč bych se měla měnit kvůli někomu, komu se to nelíbí? co mě je po tom? poznat a umět vyjádřit sebe sama přeci není zločin.. :-) mějte se temníčka, moc krásně napsáno.. :-) já du dosmolit ten článek o pózérech.. :-)

2 Venom Venom | E-mail | Web | 18. listopadu 2009 v 22:19 | Reagovat

Vrrrrrrr.... neee nechci nikoho zabít, nefascinuje mě krev, nekoušu, nemám násilné sklony... vrauuuuu xDDD ale to dělají pouze Venomové, gothici jsou hodnější. Krásně jsi to popsal a vysvětlil. Ano, gothic je hledání krásy tam kde není patrná - je to ta nepovrchní krása, síla momentu, nálady... temnotýýýý  :-D a jak my tomu říkáme? Tma - sametově černý kabátek ve kterém se cítíme jak rybky ve vodě. Nebojím se tmy, protože se v ní můžu schovat. Bojím se světla, protože to ukazuje věci tak jak jsou. A navíc mě ve světle každej vidí.

3 BlackFish BlackFish | 19. listopadu 2009 v 18:12 | Reagovat

Napsali jste to pěkně, kdo teď žil s falešnými informacemi o tomhle stylu, tak tímhle článkem si v tom snad udělal pořádek. Na jakoukoli víru, ať už je mi více, či méně po chuti nahlížím tak, že když vedle sebe postavíš dva vyznavače té samé víry a zeptáš se jich na ni, každý ji bude chápat trošku jinak ... a to je právě asi o tom, ono někdy nějaký aspoň minimální pravidla nejsou zase tak od věci, pak se stává, že někdo zase jiný věci pochopí uplně, ale uplně blbě, no to se pak těžko někomu něco vysvětluje...ono je vázně těžký někdy neodsoudit i ostatní příslušníky víry, když třeba s jedním má člověk nehezký zkušenosti....tím neříkám, že by to bylo správný odsoudit všechny, ale je těžký neudělat to. Taky existuje v mým životě jeden styl, kterej teda v lásce zrovna dvakrát nemám, minimálně kvůli dvoum kreténům, kteří ho vyznávají a nemyslím si, že by to byla věc nad kterou bych dokázala mávnout rukou...Ano, tma je příjemná a uklidňující, ale protože jsem to já, rozlišuju tmu a tmu, tma v mým pokoji je moje, ve které se cítím dobře, ale přece jenom tma na našem hřbitově u márnice...tak v té se už dobře necítím, ta se mi nelíbííí, když mi hrůzou vstávají všechny chloupky na krku. :-D No jo no zřejmě nemám gothickou duši, ale nic s tím asi neudělám no, já si zůstanu u toho, co mi aspoň jde u alternativ. m. radši. :d

4 zikyorias zikyorias | E-mail | Web | 24. listopadu 2009 v 18:03 | Reagovat

No já nemám co vytknout... prostě jedna z mála psanejch věcí (co se tohohle stylu týče), se kterou absolutně souhlasim...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama