Šikana online

6. března 2010 v 11:05 | Cady & Enemy |  Téma
Ahoj, zlatka moje. Vím, že dost často žvaním, že mám spoustu rozepsáno a prdlajz z toho máte. Tohle téma mě napadlo už dřív a vzhledem k tomu, co se děje to už nemůžu zdržovat. Sice je případů víc, ale... Už dlouho jsem se chtěl podívat na tohle téma - šikana prostřednictvím internetu, blogů atd. Docela aktuální a myslím, že o tomhle jsem snad ještě nepsal. Nebudu se tedy opakovat.Šikana online, neboli cyber šikana. Můžete se s ní setkat kdekoliv - sociální sítě, blogy, weby, diskuze, maily... Ve věku elektroniky a internetu čím dál častěji se rozšiřující věc. Může se jednat prakticky o cokoliv - někdo na vás páchá násilí na dálku - přes dráty a internet - ne přímo. I tak může taková cyber šikana ošklivě ublížit...

Nemusíte se s daným člověkem ani znát, může se jednat o vtípek nebo o osobní pomstu. Pokud vám to zasáhne nějak do vašeho reálného života, je zle. Můžete přijít o práci, přátele a někdy to může být i horší...

Někomu může přijít pár výhružných anonymních zpráv jako dobrá sranda, ale co ten, který je obdrží? Opravdu to nejde řešit jinak? Chcete debilně zkoušet jeho reakce a co všechno vydrží. Někdy je v tom daný jedinec naprosto nevinně, když komentujete jeho fotky, dáváte na internet materiál, co mu může uškodit. Buď si nemůžete (nebo nechcete, vy poserové) rýpnout do vašeho spolužáka, kamaráda, kolegy v reálu nebo se chcete jen pobavit na úkor někoho jiného, případně ublížit. Co když to ale vyústí ve skutečné násilí? Umístíte videa na internet? Co když se virtuální útoky budou stupňovat a vy vaší oběť zaženete do kouta? Možná se zasmějete, přijde vám to jako sranda že tak hysterčí, ale jednoho dne... se už nemusí připojit.

Pubertální zábava, řeknete si. Někteří z agresorů a obětí ale můžou být klidně i vyššího věku a ona pověstná dětská krutost tady nemusí být na místě.

Některé případy cyber šikany, která zasáhla i do běžného života, mohou končit psychickým zhroucením nebo sebevraždou. Nemusí to být nutně jen labilnější nátury. Agresivita a lidská blbost nezná mezí a někdy tohle dokáže pěkně ublížit...


Existují takové případy, některé založené na naprosté demenci šikanované osoby. Konkrétně mám na mysli např. obnaženější fotky a videa. Zhrzený ex je šoupne na svoje stránky, okomentuje a podělí se s ostatními. Pokud vás objeví i lidé, které znáte, můžete mít zaděláno na průšvih...

Doporučuju tyhle fotky nefotit nebo když už to tak nutně musí být, mít je u sebe a nepovolit drahé zhrzené polovičce přístup. Internet a masmédia jsou mocná, co vy víte, kdo se k tomu dostane. Může to skončit vyhazovem z práce, školy, společenským trapasem, v horších případech (jak už víme) může cyberšikana skončit zhroucením i sebevraždou.

Internet je všemocný. Máme spoustu virtuálních přátel, které jsme v životě neviděli, ale které máme rádi a považujeme je za součást našeho života. Neváhali bychom pro ně udělat cokoliv na světě, i když se třeba s nimi neuvidíme. Důvěřujeme jim. Stejně tak se může z internetu rekrutovat i několik jedinců, kteří se vám rozhodnou uškodit a problém je na světě.


Je jedno, jestli se jim nelíbíte vy nebo něco, co nějak s vámi souvisí. Vybrat si může prakticky cokoliv a drží se vás jako klíště. Nepoleví.

Začne to nevinnými poznámkami. Ona osoba začne sledovat každý váš krok na síti. Otravuje vás blbými poznámkami. Potom o vás může napsat článek, pomluvit vás a posléze likvidovat důkazy... Pochybuju, že někdo takový by vám to řekl do očí. Internet je anonymní záležitost a onen člověk si je toho vědom. Schovává se za svou anonymní identitu a ztrpčuje vám život.

Je to jako hra kočky s myší, jako kdo s koho...

Za chvíli můžete přestat věřit svým virtuálním přátelům i svému okolí a podezřívat ty ostatní. Čekáte, kdy na vás zase ten hnus vytáhne nějakou špínu a jakákoliv obrana je zbytečná - takovýhle bývají sice zbabělí, ale především (s odpuštěním) šíleně vychcaní a čekají na další a další reakce. Vyloženě je to baví.

Někdo to třeba bere s humorem a někoho labilnějšího to dokáže vytočit do nepříčetnosti. Absurdní obvinění, pomluvy, vykrucování a posměch, že vy s tím prostě nemůžete vůbec nic dělat... Vaše nedůvěra ještě víc zesílí. Potom to může vyústit v docela dobrou schízu.

Jeden by se na to vykašlal a hledal svoje útočiště někde jinde. Jak ale víte, že si vás ten trotl nenajde a nebude se to opakovat?

V době, kdy na internetu máme svoje virtuální přátele a záleží nám na nich, můžeme mít i nepřátele, které jsme schopni z duše nenávidět.

Agresoři mohou být všelijací. Přechytralí, vyčůraní i blbí jako bedna kytu. Jedno mají společného - nemůžete se jich zbavit. Jsou všude. Někteří jsou psychopati, kteří se v tom naprosto vyžívají a je jim jedno, jak se cítíte. Nebo jim to jedno není - milují vaše hysterické reakce a bezmoc. Velice špatně se jich zbavuje a někteří můžou být i nebezpeční.

Uááá paranoiaaaaa...

Některé blbce je třeba ignorovat, poslat do prdele a ono je to přestane bavit. Pokud nepřestane, je možných několik řešení.

- nahlásit to adminovi serveru. Je tady ale ovšem nebezpečí, že vás bude ona osoba otravovat odjinud.

- vytáhnout do boje. Neudělat útočníkovi radost z hysterických reakcí a vytáhnout na něj jeho vlastní zbraně. Jak to skončí, je jen na vás.

- pokud to zajde příliš daleko a vy víte konkrétně, o jakou osobu se jedná, můžete podat i trestní oznámení. Ten chorý zakomplexovaný jedinec se dá dohledat i přes IP adresu.

Prosil bych všechny majitelky lůžovouškých bloQuííísešků, aby zklidnily hormon... Nějaký kradení pixelek a podobný věci sem nepatří. I když bych růžovou bych zase tolik nepodceňoval, poslední dobou vystrkuje drápky.


Ještě abych nezapomněl - nezveřejňovat vaše osobní údaje. Mohou být zneužity, ve většině případů proti vám. Tzn. - vaše jméno, telefonní číslo, adresu, nějaké inkriminující fotky a o rodném číslu ani nemluvím. To je samozřejmost.

- nesvěřujte se příliš lidem, které neznáte. Taktéž by toho mohli později zneužít. Web je jako další z alternativních světů a prolíná se s reálem. Nikdy nevíte, co se může stát.

- nenechávejte si to pro sebe. Nikdy nevíte, kam až to může zajít. Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého. Nenechte se, nikdo nemá právo vás omezovat - ať jde o cokoliv.

Myslím, že pro dnešek by to stačilo. Mám toho ještě dost co na zpracovávání a tohle mi dalo celkem zabrat. Dávejte na sebe pozor, nikdy nevíte, na co můžete narazit. Někdy by možná bylo lepší na internet nelézt, ale... O hodně bychom přišli. Nemáme důvod nechat se omezovat - v čemkoliv.

Mějte se berušky, papík ♥
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venom Venom | E-mail | Web | 6. března 2010 v 11:40 | Reagovat

Napsal jsi to skvěle... bohužel očekávám reakci jedný naprosto vypatlaný blbky na jejím blogísečku. Jestli něco opravdu nenávidím tak je to šikana, a je mi fuk jakého druhu. A přísahám že nejsem z těch co se stáhnou v naději, že to danou osobu přestane bavit. Role agresora a oběti se dá tak snadno obrátit.

2 Evil Deed Evil Deed | Web | 6. března 2010 v 13:46 | Reagovat

jsi šikovnej, broučku.. máš naprostou pravdu.. jenom debil by zveřejňoval kontakt na sebe či přijmení.. já jsem debil, protože mám uveřejněný město.. ale.. jelikož jsem za svá školní léta na hotelovce zjistila, že ani inženýři netuší, kde to město je xDD tak mě to ani nijak nevzrušuje.. jsou to vážně vymaštěný krávy.. a.. mám toho dost.. takže bych se o tom nerada rozkecávala :-)

3 BlackFish BlackFish | 9. března 2010 v 15:19 | Reagovat

Napsal jsi to dobře a souhlasím s tebou, člověk musí problémům předcházet, nebo by se o to aspoň měl snažit a zveřejňovat údaje o vlastní osobě je myslím celkem zbytečná věc. Ale zase to člověk nesmí přeháňet aby to nevyvrcholilo do extrému, že by se člověk nakonec vůbec bál počítač pustit. S tím podáním trestního oznámení...souhlasila bych s tím, pokud by to fungovalo, nevím, jak u vás v  N. ale tady u nás člověka začnou teprve řešit až když se něco stane, do té doby jsi pro úřady vzduch. Ač to sem nepatří, tak tak, jako nám internet a spojení se světem díky němu hodně dává, tak i hodně bere, a bohužel se najdou lidi, kteří se zřejmě nudí a nemají nic lepší ho na práci než někomu ničit život. Nejsem nedůvěřivá, ale hodně dlouho trvá, než si k sobě někoho pustím a i když to udělám pořád mám zadní vrátka a možnost covnout, když se mi něco přestane líbit. Nikdy jsem nesouhlasila ani s manipulováním bankovních účtů prostřednictvím internetu, uznávám, že je to pohodlnější a někdy z časových důvodů i rychlejší, ale jak někdo řekl internet a český ručičky jsou všemocný, tak pak se nikdo nesmí divit, že na místo toho, aby zašel do banky tak raději dřepěl u počítače mu mezitím někdo vybral konto. No stane se no. :-D  Snad si ten článek přečte co nejvíc NORMÁLNÍCH lidí. Měj se hezky. :-)

4 Hesteth Azees Hesteth Azees | Web | 27. března 2010 v 17:35 | Reagovat

Ale, nádherný ten poslední ObLáázeTcHeQ, z čího bloGhíísQu jsi ho zkopíroval, ty kriminálníku? :D
Ne, vážně... Musím říct, že sama jsem se se skutečnou cyber šikanou ještě nesetkala a popravdě ani nevím, jak bych reagovala. (Jsem totiž velice nevypočitatelná, a to i sama pro sebe.) Zajímavý článek, to rozhodně.

5 zuzulíííííííííííííí =) zuzulíííííííííííííí =) | Web | 19. září 2010 v 14:46 | Reagovat

dobře že jsi tady na web napsala že je kyberšikana  hnusná

6 long bridal dresses long bridal dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:45 | Reagovat

I lately came across your blog and have been learning along. I thought I would leave my first comment. I don?t know what to say except that I have enjoyed reading. Respectable blog. I will keep visiting this blog very often.
http://www.isdress.org

7 replica watches for sale replica watches for sale | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 5:47 | Reagovat

Hello, just wanted you to know I have added your site to my Google bookmarks because of your great blog layout. But in earnest, I think your site has one of the simplest theme Ive came across. It really helps make reading your blog a lot easier.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama