Ten jí to a ten zas tohle...

9. března 2011 v 17:48 | Cady & Enemy |  Téma


Áhoj. :) Přemýšlel jsem, zda mám článek na toto téma napsat, ale... četl jsem své starší články a článek o vege jsem vám slíbil, takže svůj slib plním. :) Hned na úvod musím říct, že se nestačim divit. Nechci to hrotit, tak mě prosím neukamenujte.O způsoby stravování se zajímám už delší dobu. Narazil jsem na spoustu lidí, spoustu stravovacích návyků, a jak se říká - sto lidí, sto chutí. Setkal jsem se s naprosto pohodovým přístupem, někdo řekl, že mu prostě maso nechutná a tečka. Někdo že nesnese utrpení zvířat ve velkochovech, ale že by klidně jedl maso, kdyby bylo ze zvířat spokojeně si žijicích na nějaké farmě. Někoho potkal otřesný zážitek spojený např. se zabíjačkou, a proto odmítá jíst maso. Někdo by nejedl maso vůbec z principu, že je to živý tvor a že zvíře muselo zemřít kvůli tomu, abychom se my najedli.

Pak už to pokračovalo čistým fanatismem. (malou ukázečku najdete zde) Dále budu rozebírat povětšinou fanatické vegetariány, proto mě prosím vy nefanatičtí a zdravě uvažující neukamenujte. :)

Lidé vlastně maso nepotřebují a jedí ho, protože jim chutná. Zvířata umírají zbytečně. Zabíjíme živé tvory, stejně živé, jako jsme my a nemáme právo kvůli vlastnímu rozmaru a chuti zabíjet zvíře. Jsme přece sběrači, ne lovci! Ono je vlastně blbost, že nám chybí bílkoviny, ty se přece dají získat ze sóji. To, že živočišné bílkoviny potřebujeme, je demagogie těch zdegenerovaných agresivních masožroutů. Bílkoviny se přece dají syntetizovat a vyrábět se náhražky. Ale pozor. Jak vlastně získáme ty bílkoviny, když vejce, maso, mléko a dokonce i med je vražda? Dilema. Ale přece... co kdyby? Rostlinné bílkoviny tu jsou taky a dokáží nahradit ty živočišné.

Dovolte, abych k tomu něco řekl.

Už od australopitéka (tedy jednoho z předchůdců dnešního člověka "moudrého") se "člověk" živil nejen bobulemi, co kde našel. Živil se i drobnými červy, které nalezl v půdě. S rozvojem mozku a dovedností používat jednoduché nástroje se zrodil lov. Později lidé uznali za vhodnější se za zvířaty nehonit, ale mít je někde po ruce. Tak tedy vznikl chov. Můžeme to nazvat farmářstvím, že? Samozřejmě se rozvíjelo i zemědělství, ale nyní přece jen mluvíme o masité stravě.

Dočetl jsem se zajímavou věc. Prý právě konzumace těchto živočišných bílkovin může za rozvoj mozku našich předků a díky němu je tu dnes člověk, jak ho známe. Ano, možná se živočišná bílkovina dá získat i z mléka nebo vajec, ale... některé bílkoviny potřebné pro tvorbu svalů nebo pevnost kostí a chrupavek najdeme pouze v mase. (ukončím to, než mi tady bráška vypálí do hlavy díru svým obsáhlým elaborátem o kreatininu)

Netvrdím, že se na vegetariánech projeví nějaké zdravotní problémy hned jak přestanou jíst maso. Může to přijít hned, někdy za pár let, kdo ví... a někdy vůbec, pokud bude jídelníček vyvážený.To už je práce pro lékaře a dietologa.

Ano, syntetické náhražky se dají vyrobit např. z vaječných bílků nebo sóji, mají nižší energetickou hodnotu, chuťově jsou masu podobné nebo skoro stejné a zřejmě jsou i lehčí ke strávení, ale... Pořád je to jen náhražka, která sice částečně nahradí maso, ale ne úplně. Pořád něco chybí. Maso není jen to fuj fuj, po kterém se tloustne, to hnusné a nezdravé. Je libo kuřátko nebo rybu?

Hádal bych se o té lidské zrůdnosti zabíjení jiných živých tvorů kvůli potravě. Říká vám něco potravní řetězec? Člověk konzumoval maso už od pradávna. V přírodě máme jak dravce, tak býložravce. Pokud se chce masožravec nažrat, musí něco zabít. Pokud se chce nažrat býložravec, okouše listí ze stromů, žere trávu... A všežravci jsou uzpůsobeni tak, aby dokázali strávit cokoliv - rostliny, i živočichy. V přírodě to takhle běžně funguje, jen člověk o tom moc přemýšlí. Pro vaší informaci - člověk je všežravec.

I když velmi brutální. Samozřejmě se mi taky nelíbí podmínky, ve kterých je většina zvířat chována, že to pro ně musí být velmi stresující je snad jasné a smrt je pro ně vysvobozením. Kdyby bylo možné všechna zvířata vypustit na pastviny a nechat je žít přirozených způsobem života, bylo by to pro ně i pro nás lepší. Zvířata by nebyla krmena hormony, žila by celkem normální život předtím, než... by je někdo snědl. Přiznejme si to.


Někteří vegetariáni apelují na ekonomiku - sníží se poptávka po mase a čím víc se sníží poptávka, tím méně bude nabízející strana nabízet, ale... Pochybuju, že by se stalo, aby poptávka po mase oslabila natolik, že by už žádné velkochovy neexistovaly... A též pochybuju, že by lidé úplně odmítali jíst maso. Maso je důležité. A lidem chutná.

A co zabíjení pro zábavu nebo pro "parádu"? Opravdu nenávidím, jak se lidé naparují v pravých kožešinách nebo oblečení z pravé kůže. A co teprve slonovina. Nenávidím idioty pořádající psí/ kohoutí/ jakékoliv jiné zápasy a španělská korida mi připadá jako vrchol barbarství. Co je zábavného na tom zvíře sáhodlouze provokovat, trápit a pak mu uštědřit ránu z milosti? Byla by to taková sranda, kdyby tohle někdo dělal vám? Ne... A byla by skutečně sranda předvádět se (bez své vlastní vůle) v cirkuse?


Taky se mi nelíbí testování kosmetiky, léků a jiných sajrartů na zvířatech, proto... jo. Vybíráme si kosmetiku, která na sobě má nálepku, že nebyla testovaná na myškách, králičcích... atd. Když se zaručí PETA, proč ne, proč bychom nevěřili mezinárodní organizaci?

Je tu ještě jedna věc, kterou opravdu nemám rád. Je sice hezké, že se celebrity angažují v organizacích na ochranu zvířat a přímo to spojují s tím, jakou úžasnou vůli mají, protože nejedí maso. (což mi přijde padlé na hlavu)

Ono je těžké rozlišit, kdy to lidí myslí nebo nemyslí vážně a dělají to jen proto, aby byli cool. Je v módě být vege, chránit zvířata a myslet na dobro planety. Je to tak. Ne všichni, kteří mají ušlechtilé úmysly, to dělají z čisté dobroty srdce ale jen proto, aby byli zajímaví.


A někdy to jen svědčí o jejich sado - masochistických sklonech...

Tímto nechci nijak zpochybnit lásku bratrů Kaulitzových ke zvířatům a ani jejich vegetariánství, jen... by mě zajímalo, odkud Tom bere svalovou hmotu a Bill své "nekožené" oblečení a botičky. Manekýna jedna. (o kampani pro PETA zde.)

To jsme maličko odbočili, že... Původně jsem nechtěl zajít až k ochraně zvířat...

Je blbost říkat, že konzumovat to, co předtím bylo živé, je špatné. Rostliny, i když neprojevují navenek žádnou bolest, jsou živé. Potřebují vodu, živiny, slunce, rostou, rozmnožují se... a zelené rostliny navíc vytváří fotosyntézu. Co asi cítí ta cibulka, kterou si právě smažíte na pánvičce, co asi cítí ta naklíčená zrníčka, když je žvýkáte a polykáte? Trpí? Bolí je to? To se nedozvíme. Jedno je jisté. Všechno bylo kdysi živé, nebo součástí něčeho živého. Ať jsou to už například krásná, červená jablíčka nebo slepičí vejce.

Proto bych rád vyvrátil oblíbené tvrzení, že masožravci mají v žaludku hřbitov. Všichni máme v žaludku hřbitov, protože jsme všichni konzumujeme něco, co kdysi bylo živé - ať je to živočišná nebo rostlinná strava.

Zde bych se zmínil, že z vajíčka, které běžně koupíte v obchodě, by se kuře nevylíhlo ani náhodou. Každý, kdo aspoň trošku dával pozor v hodinách biologie ví, že když vajíčko není oplodněno (což v tomhle případě není), zákonitě se z něj nic nevylíhne, ani kdybyste se na hlavu stavěli.

Vím, že to sem nepatří, ale budiž. Velké haló způsobila jistá zmrzlina, nazvaná Baby Gaga, vyrobená z lidského mateřského mléka. Je prý sladká a jemná, chuťově vynikající a má prý demonstrovat, jak je mateřské mléko dobré a chutné. Tím nabádá maminky, aby kojily svá miminka. Spoustě lidí se zdá odporné konzumovat mateřské mléko. Pijí kravské nebo kozí mléko? A je v pořádku pít mléko jiného tvora absolutně bez výčitek a nazývat mléko vlastního druhu odporným? Co oni vědí. Možná jim jako miminkům jejich maminka nedávala sunar, ale to její odporné lidské mateřské mléko.
Trošku jsme odbočili od tématu, tohle bylo jen tak pro zajímavost...

Věděl jsem, že jsou určité skupiny vegetariánů, ale netušil jsem, že je jich tolik. Po přečtení mnoha článků jsem nestačil žasnout.

Jak jistě víte, vegetarián nejí žádné maso - ani červené (např. hovězí, vepřové), ani bílé (drůbež, ryby), ale může konzumovat živočišné produkty jako máslo, mléko, sýry, vejce...
Laktoovovegetariáni konzumují vejce i mléko.
Dále mi to přijde opravdu velmi... fanatické.
Vegani nekonzumují ŽÁDNÉ živočišné produkty.
Suvegetariáni nekonzumují žádnou páchnoucí zeleninu. (např. česnek)
Frutariáni konzumují pouze rostlinné plody a dbají na to, aby při sběru nebyla rostlina poraněna.
Vitariáni jedí jen rostlinnou stravu, která nebyla upravena při teplotě nad 48 °C. Sem by se dali zařadit též džusariáni. Jak již název napovídá, jejich stravování je založeno na rostlinných šťávách. Sprutariáni konzumují naklíčená semínka rostlin.


Existují však i jiné odnože, které bych mezi vegetariánství nezařadil, protože zde je maso povoleno, ale jen "vocaď pocaď".
Například takoví polovegetariáni konzumují bílé maso - ryby a drůbež.
Pescetariáni odmítají jakékoliv maso kromě ryb a také normálně konzumují živočišné výrobky.
Pollotariáni jedí drůbež.
Pescopollovegetariáni nejedí pouze maso savců, ostatní ano.
Pokud jste lessetarián nebo flexitarián, můžete si dovolit jakékoliv maso, ale pouze jednou za čas.


Osobně bych se zařadil... nikam. Co jsem, když se mi hnusí vnitřnosti, hovězí mi smrdí, vepřové jím jen občas a ne moc rád a absolutně nenávidím jakékoliv maso v omáčkách a polévkách? Pak nesnáším příliš tučné a tlusté maso. Naopak plně mi vyhovuje kuře a ryby. Kdybych nejedl maso úplně, potom by mi pan doktor dal přes držku, neboť si nemůžu vymýšlet a musím jíst od každého něco. Jak to kruci pojmenovat...

Eh... Dobře, někdo by maso nejedl, protože mu nechutná, někdo proto, že je to ubohé zvířátko a bylo zabito kvůli našemu hladu. Někdo by maso jedl, kdyby věděl, že zvíře předtím žilo celkem spokojený život. Prostě s tím žijete a je to váš životní styl. Nikomu to nevnucujete. Ale pokud ano, něco není v pořádku.

Narazil jsem na netu na pár budoucích maminek, které byly naštvané, že musely začít jíst maso kvůli svému miminku. Přece ho nepotřebují! Pro ale právě se vyvíjejícího človíčka je důležité, aby se do jeho těla dostalo všechno, tedy i něco živočišného. Pokud ne, pak může dojít k poškození organismu. Nutit dítě stravovat se už odmalička rostlinnou stravou bez masa a jiných živočišných produktů není dobré. Jednou za čas třeba maso vynechat, nic proti, ale vůbec? Může to mít neblahý vliv na jeho organismus a taky vás dítě může poslat jednoho krásného dne do prdele a jít si někam koupit pořádného hamburgera - pochopitelně s tučným plátkem masa. (žádná sója vážení!)

Co mě ale málem položilo, bylo VEGETARIÁNSKÉ ŽRÁDLO PRO PSY A KOČKY. Obojí jsou to šelmy (i když ochočené) a maso je jejich přirozená potrava. Tohle opravdu ne. Proč sem tam nedát kočindě nebo pejskovi nějaký vege pamlsek, ale stravovat se tak dlouhodobě asi není moc dobré... (pokud se zvíře tak samo nerozhodne O_o) a taky hrozí, že se na vaší iniciativu zdravé stravy zvířátka vyserou a půjdou se nažrat k sousedům.


To jsme tak trošku odbočili od tématu...

Abychom to shrnuli. Každý ať si dělá co chce, ale ať to proboha nikomu necpe jako jediné správné a nevymýšlí si nesmyslné bludy. Tím nikoho nepředělá, spíš poštve proti sobě a udělá svým souputníkům ne příliš dobré jméno. A tak to platí se vším. Možná mi připadá podivné nejíst maso vůbec, ale někoho kvůli tomu soudit je opravdu přitažené za vlasy... Každému, co jeho jest. :)

Vše již bylo řečeno... co si o tom myslíte vy?

Mějte se a žraní zdar ^^ :)

(díky kolegyni za spolupráci a vnuknutí nápadu na titulek :) )
pozn. : jestli se vám zobrazuje černý text na bílém pozadí, není to moje chyba...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venom Venom | E-mail | Web | 9. března 2011 v 22:51 | Reagovat

Já se tebou můžu jen souhlasit. Okrádat o maso děti, to je hazard se zdravím. Článek toho pavla, mě opravdu zděsil. Ať jde laskavě třeba do... Afriky poučovat lvy, ať nežerou ty ubohé antilopy, že maso k životu nepotřebují. Člověk JE všežravec. A každý by měl jíst to, co mu chutná. Já nemám ráda vepřové, hovězí jen občas, drůbež a ryby, to mi vyhovuje. Tučný maso nesnáším vůbec. Vnitřnosti? E-e.

Problém vidím v tom, že lidi konzumují maso častěji než potřebují. Včetně knedlíků a mastných omáček. Z toho jsou rakoviny žaludku a tlustého střeva. Ne to co tvrdí debílek pavel. Rvát se každý den řízkama není nic zdravého, ještě horší jsou snad uzeniny. A vůbec nejhorší je česká povaha, čili koupíme si ty nejlevnější uzeniny. Že do sebe cpou antibiotika, mouku, rozemletý pařátky a bůhví co jiného za sračky, to už je nebere.

Jinak každému co jeho jest. Je to jako s vírou. Mám to své, ostatním neberu to jejich. Nevnucuju se a netvrdím, že jen já jediná mám pravdu. A jestli má nějaký vegamagor touhu se na mě šklebit a říkat - jen počkej až chcípneš na rakovinu, pak já mu můžu řict, jen počkej až zkolabuješ na nedostatek bílkovin :-D Protože vegetarián, který o výživě něco ví a umí si doplnit živiny jinak, ten by takovou sračku z huby nevypustil :-D

2 Cirrat Cirrat | Web | 9. března 2011 v 23:17 | Reagovat

*plesk plesk plesk plesk plesk* <= vřelý poplesk.

A naprostý souhlas. I když já miluju jen lehce tepelně upravené hovězí stejky... :-D

3 ShaylaFofod ShaylaFofod | E-mail | 11. října 2018 v 21:30 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama